Jak lidé trestají odlišnost aneb šikana

23. ledna 2014 v 22:59 | Luna |  Psychologie


Jste homosexuál? Máte divné koníčky? Jste přímočaří a máte vyhraněné názory? Máte specifický vkus na oblíkání? Zkrátka - Lišíte se?

Lidi jsou v zásadě konzervativní a nemají rádi změny. Ale v dnešní (ale v některých z minulosti taky) společnosti to funguje tak, že jakmile se něčím lišíte a nemáte odvahu to prezentovat silně a nezávisle, pak vás většina lidí odsoudí a vyřadí ze společnosti jako ty divné, se kterýma se nemá cenu bavit. Můžete mít klidně menší IQ, nebo nějakou nemoc, která vaše odlišné chování způsobuje, na tom nezáleží. Lidi dokážou být velmi krutí. Posmívají se vám, nadávají vám, šeptají si o vás a pomlouvají vás. Ani nezáleží na tom, zda víte, že se lišíte, nebo víte v čem, ale lidi to poznají a pak, aby se taky nelišili, se do vás pustí. Později už kvůli všemu, nezáleží na tom, co uděláte. Oni si v tom vždycky něco najdou. Zkrátka... tohle nemůžete vyhrát a ani byste se o to neměli snažit.

Proč?

Protože to je jejich názor. Oni mají jistý názor na vás a za tím si jdou. Nezáleží na tom, zda je správný a spravedlivý. Ale je to jen názor. Jen názor pár lidí z milionů, kteří tady žijou. Proč by vás měli rozhodit urážky a pomluvy? Jsou to je slova. Nic víc, jen slova. Mají takovou sílu, jakou jim dáte vy. Dejte jim sílu poranit a poraní vás. Dejte jim silu zabít a zabijí vás. A nebo je nechte vámi proznít a rozpadnou se v tichu. A pak... urážky vycházejí z nemocného srdce.

Pomyslete na to - proč to asi tak ti lidi dělají? Bojí se, jsou strašně vyděšení, že by je lidi přestali brát, kdyby se byť jen kouskem lišili. Chtějí přátele, stejně jako vy, a přátelé se tvoří ze stejného zájmu. Takže... posmívat se oběti je perfektní námět pro tvorbu přátel. Je to kruté a je to lidské. Ale kdo nesoudí? Vy, právě ted, soudíte mě. A bud mi nevěříte, nebo ano. Nebo si říkáte, co za krávu tady píše tyhle nesmysly, které právě ted čtete. A soudíte lidi, kteří se vám posmívají a říkate, jací to jsou blbci. Taky to je názor. A taky je může zranit. Zaslouží si lidé, proto, že nemají stejný názor, pohrdání? A zaslouží si lidé kteří ubližují tvrdší trest než ti, kteří jen soudí v mysli? Taky chtějí jen přátele! A jsou stejně bezmocní proti názorům okolí.

Je to hloupé a nesmyslné. (A je to základní atribuční chyba.) Pomyslíme si, že člověk, který nosí černou, je smutný, ačkoli jsme s ním nikdy nemluvili. A přitom to o něm nic nemusí vypovídat! Ano, může a nemusí o nás vypovídat to, s kým trávíme čas, co si oblíkáme, co děláme. Ale pokud s námi člověk nemluvil, nemá právo nás soudit. Má právo na názor, ale ne na soud. A pokud je ten člověk chytrý, udělá si na nás komplexnější názor, ne jen podle toho, jestli se na první pohled něčím lišíme.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 EfschaMaster EfschaMaster | Web | 2. dubna 2014 v 22:58 | Reagovat

Hodně se mi líbí celý prostřední odstavec. Je fakt krásně napsaný. :)
Občas mají lidé prostě vžité předsudky. Vždyť něco takového existuje v podstatě už od začátku, v každé době je něco, co člověk vyjádřit nemůže, protože by ho společnost odsoudila.
Ale stejně mě vždy udiví, jak někteří jedinci dokáží rychle změnit názor. Teď mě třeba přímo napadá Susan Boyle v té soutěži. Také jí soudili podle vzhledu, ale pak zavřeli huby (spíš teda otevřeli), když začala zpívat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama