Leden 2014

Co by bylo, kdyby škola nebyla a jak bych ji změnila

25. ledna 2014 v 13:22 | Luna |  Prostě já
Dostala jsem na asku otázku co by se stalo, kdyby škola nebyla a jak bych změnila školu a tak mě to zaujalo, že z toho je celý článek.

Co by bylo, kdyby škola nebyla? Ne nepovinná, ale vůbec by ten pojem neexistoval. Co bychom dělali celé dny? Hráli hry na počítači?

Možná by se někdo naučil číst a psát. Ale většinou bychom jen neužitečně zabíjeli čas. Neprošli bychom socializací, nenaučili bychom se soustředit, hledat přátele, poslouchat lidi. Dokonce i schopnost učit, nutnost pamatovat si věci nabádá mozek k jeho větší aktivitě. Dává člověku řád, systém, zodpovědnost. Všemu tomuhle nás škola učí, a ačkoli má mnoho nedostatku, je to lepší, než kdyby nebyla.

Na škole bych změnila dost věcí. Z prvu bych změnila pedagogický program pro učitele. Tři roky se totiž věnujete studiu svého oboru, a až poté je povinná pedagogika. Ale jsou to jen, omluvte ten výraz, kecy. Neužitečné žvásty. Nenaučí vás zaujmout děti, nepopisují se problémové příklady. Neříkají vám, jak zvládnout problémovou třídu, rozlobené rodiče. Jak se vyrovnat se svým prvním děsivým dnem učitelské kariéry.

Učitelé by se zaměřovali na to, jak děti nadchnout, ale zároveň by je také vychovávali. Učitelé by chodili na semináře nejen ke svému oboru, ale také na různá cvičení zvládání agrese stresu a podobně. Ideálně by měli co tři měsíce možnost navštívit školního odborného psychologa, který by radil se syndromem vyhoření a s další psychohygienou a s problémy, které by jistě časem vznikly.

Pravda je, že učitelé i dnes mají děti vychovávat, jenže... mnohdy nemají ani sílu, ani motivaci, ani chuť. A popravdě ani kompetence.

Matematika by byla povinná jen na prvním stupni, s tím, že by se v ní probíralo to, co teď. Vlastně, první stupeň bych nechala téměř beze změny, jen v páté třídě by byla povinná Etika a Dramatická výchova - je velmi důležité nezapomnět si hrát, a Přírodověda by se učila venku, na praktických příkladech. V Češtině by bylo více literatury a méně rozebírání vět. A učivo bych více přizpůsobila věku dětí. Dítě, podle vývoje, teprve ve třinácti získává abstraktní myšlení, některé matematické příklady jsou nepřiměřené věku.

Udělala bych všechno učivo přístupnější. Vyhledala vhodné lidi na přepsání a zestručnění všech těch nesrozumitelných a stresujících knih pro všechny stupně škol. Základní, střední, i vysoké.

Výtvarná výchova by byla povinná. Ano, řeknete si, ne každý malovat umí, ne každý chce, ne každého to baví. O to nejde. Rezignovala bych na všechny snahy o naučení techniky. Na to by měli volitelnou výtvarku. Ale naučila bych je kreativně se vyjadřovat, zvládat svůj stres a své podvědomé myšlenky přenášet na papír. Víte, jak je uklidňující vzít si štětec a vymalovat celý papír jednou barvou? Nebo dát najevo vztekt tím, že kreslíte pastelkou a děláte čáry podle toho, jak velký vztek máte. Něco jako arteterapie. To samé s Hudební výchovou, ve stylu muzikoterapie, ale ta by nebyla povinná.
Od druhého stupně by byla povinná Etika, Psychologie a Filosofie, Etiketa. Až do konce vysoké školy. Všechno podáváno přístupně, vzhledem k věku, v praktických příkladech. Žádné odříkávání citátů známých filosofů a neužitečné definice, ale poznání sebe sama, skutečné zamýšlení se nad předměty.

Matematika by byla volitelná, stejně jako Přírodopis. Dramatická výchova jeden rok na druhém stupni povinná, stejně jako Fyzika, Chemie, Zeměpis - také jeden rok povinné a pak volitelné. Neberte si to špatně. Mám ráda fyziku, denně se s ní setkáváme. Chemi eje velmi užitečná, stejně jako poznání, které rostliny jsou jedovaté. Zeměpis také, je užitečný, ale ve většině případů žel naprosto zbytečný. Je pěkné vědět, že hlavní město Peru je Lima, že je v Jižní Americe, jaký má průmysl. Jsem ráda, že to vím, ale k ničemu mi to není.

Na střední škole bych proškrtala Občanskou Nauku, nechala bych jen základy, zbytek Filosofie, stejně, jako na druhém stupni Základní školy. Zrušila bych Maturitu - vyvolává zbytečný stres, nechuť k učivu, ničí lásku ke studiu. A věřte mi, že vím, o čem píšu. Na konci každého ročníku, od druhého stupně, by byla zkouška z toho roku. Ne přehnaná, ale aby si studenti upevňili své znalosti, ne znechutili. A na každé střední škole by se v posledním ročníku učilo Jak být rodičem, jak vychovávat své dítě. Všechny rizika, i co to obnáší. Pro někoho je to brzo, pro někoho pozdě, ale je to lepší, než nic. A samozřejmě je výhodou, že v posledním ročníku střední školy, se studenti často ještě cítí dětmi, protože většinou žijí s rodiči, nebo vychovateli, a tak se mohou vcítit do situací, zapamatovat si věci lépe. A pokud by to jen v jednom procentu ve výsledku znamenalo zlepšení, že o jedno procento mín dětí bude v rodině v rodině trpět, pokud by to znamenalo, že o jedno procento víc dětí bude vychováváno v lásce a přijeti, pak by to bylo moc dobré.

Ideálně by z tohoto školního systému vycházeli silní jedinci vyrovnaní sami se sebou i okolím. Uměli by komunikovat, i samostatně myslet. Měli by správný žebříček hodnot, upevněné mravní zásady. Uměli by se chovat, znali by svou hodnotu. Respektovali by druhé. (Samozřejmě by trvalo jednu celou generaci než by se změna projevila.) Doufám, že si uvědomujete, že to jen utopie, protože ne každý k tomu má předpoklady a nějaký červ se najde všude. Tak to prostě je. Ale troufám si tvrdit, že v nějakých padesáti procentech by to fungovalo. Ne úplně, jen nepatrné zlepšení, ale přesto cenné.


Jak lidé trestají odlišnost aneb šikana

23. ledna 2014 v 22:59 | Luna |  Psychologie


Jste homosexuál? Máte divné koníčky? Jste přímočaří a máte vyhraněné názory? Máte specifický vkus na oblíkání? Zkrátka - Lišíte se?

Lidi jsou v zásadě konzervativní a nemají rádi změny. Ale v dnešní (ale v některých z minulosti taky) společnosti to funguje tak, že jakmile se něčím lišíte a nemáte odvahu to prezentovat silně a nezávisle, pak vás většina lidí odsoudí a vyřadí ze společnosti jako ty divné, se kterýma se nemá cenu bavit. Můžete mít klidně menší IQ, nebo nějakou nemoc, která vaše odlišné chování způsobuje, na tom nezáleží. Lidi dokážou být velmi krutí. Posmívají se vám, nadávají vám, šeptají si o vás a pomlouvají vás. Ani nezáleží na tom, zda víte, že se lišíte, nebo víte v čem, ale lidi to poznají a pak, aby se taky nelišili, se do vás pustí. Později už kvůli všemu, nezáleží na tom, co uděláte. Oni si v tom vždycky něco najdou. Zkrátka... tohle nemůžete vyhrát a ani byste se o to neměli snažit.

Proč?

Protože to je jejich názor. Oni mají jistý názor na vás a za tím si jdou. Nezáleží na tom, zda je správný a spravedlivý. Ale je to jen názor. Jen názor pár lidí z milionů, kteří tady žijou. Proč by vás měli rozhodit urážky a pomluvy? Jsou to je slova. Nic víc, jen slova. Mají takovou sílu, jakou jim dáte vy. Dejte jim sílu poranit a poraní vás. Dejte jim silu zabít a zabijí vás. A nebo je nechte vámi proznít a rozpadnou se v tichu. A pak... urážky vycházejí z nemocného srdce.

Pomyslete na to - proč to asi tak ti lidi dělají? Bojí se, jsou strašně vyděšení, že by je lidi přestali brát, kdyby se byť jen kouskem lišili. Chtějí přátele, stejně jako vy, a přátelé se tvoří ze stejného zájmu. Takže... posmívat se oběti je perfektní námět pro tvorbu přátel. Je to kruté a je to lidské. Ale kdo nesoudí? Vy, právě ted, soudíte mě. A bud mi nevěříte, nebo ano. Nebo si říkáte, co za krávu tady píše tyhle nesmysly, které právě ted čtete. A soudíte lidi, kteří se vám posmívají a říkate, jací to jsou blbci. Taky to je názor. A taky je může zranit. Zaslouží si lidé, proto, že nemají stejný názor, pohrdání? A zaslouží si lidé kteří ubližují tvrdší trest než ti, kteří jen soudí v mysli? Taky chtějí jen přátele! A jsou stejně bezmocní proti názorům okolí.

Je to hloupé a nesmyslné. (A je to základní atribuční chyba.) Pomyslíme si, že člověk, který nosí černou, je smutný, ačkoli jsme s ním nikdy nemluvili. A přitom to o něm nic nemusí vypovídat! Ano, může a nemusí o nás vypovídat to, s kým trávíme čas, co si oblíkáme, co děláme. Ale pokud s námi člověk nemluvil, nemá právo nás soudit. Má právo na názor, ale ne na soud. A pokud je ten člověk chytrý, udělá si na nás komplexnější názor, ne jen podle toho, jestli se na první pohled něčím lišíme.


Trocha té upřímnosti... a základní slovo PROČ (zas tolik jsem se nezměnila xD)

8. ledna 2014 v 13:03 | Áj em |  Prostě já
Aneb někdy si musíte říct, že to je prostě v prdeli XD...

Tak po dlouhé době opět na těchto stránkách. 09,11,13... jsou to snad jediný stránky, kde můžu být upřímná, ačkoliv nevím do jaké míry.

Poslední dobou toje hrozně divný všechno... Ostatní mi připadají hrozně sobecký, teda kámošky. Už mě prostě nebaví, že ignorujou, co napíšu a furt si melou to svoje. Ale to jsou takový hovna... já vím, že každý má jiný problémy blabla... a na každýho to působí jinak, jasně, ale kdyby se zamyslely a zeptaly se samy sebe PROČ...
(No. Tahle úvaha vůbec nikam nevede, tudíž jí přeskakuji. )

Poslední dobou jsem zase zblázněná do O. Je to šílený. Myslím tím, že už nechci být jím, ale chci to být já a to je úžasná zpráva, když uvážíte, jak strašně jsem ovlivnitelný člověk, ale... pořád se tak nějak všechno točí kolem něho. Myšlenky, hry, básně, aktivita, dokonce i neaktivita, sny, usínání...

No v tom usínání to je zvlášť šílený, protože si pak připadám jako poskakující gumová kulička a furt sem a tam a nahoru a dolů a doprava a doleva a furt to ve mě poskakuje a já se prostě NEMŮŽU uklidnit. A to jsem v posteli prosím SAMA. ... A navíc už si nepamatuju den, kdy jsem usínala normálně, v pohodě, já-nevím-co. ...

Před pár dny jsem zase takhle v noci poskakovala a "uklidnila" jsem se tím, že jsem si zkoušela představovat O a tak nějak to plynule přešlo do veršů. A byly to jako dobrý verše! :D To se nezdá, ale když básníte takhle v noci, tak prostě máte jiný myšlenky. No a pak mi těch "ztracených" slov v mé mysli přišlo líto, tak jsem si vzala note a napsala to... Tři básně. Jedna šíleně dlouhá a depresivní (ačkoliv jsem vůbec neměla depresivní náladu, ale asi tam byla nějaká ukrytá xD) o rozchodu a lásce a blabla. - tam jsem napsala teda šílený věci o lidech, co je skoro vůbec neznám.

Druhá o mě. O dost kratší. Ale vyloženě o mě. A ta třetí je taková romantická sračka o O (xD), kde jsem narvala všecku tu dobrou náladu a naivní štěstí, co vůbec nevíte, proč ho máte.

A včera... (resp. dneska xD) jsem psala divadelní hru o něčem naprosto šíleným. xD Dívala jsem se na fan stránce O na fotky a najednou to tam bylo... a prostě úplně mi to něco říkalo. Akorát jsem úplně nevěděla co. A pak jsem se dívala na jeden rozhovor a tam byla jedna věta, která prostě... arrg... to bylo úplně ... a musela jsem s tím něco udělat, že. Teda, ale než to v hlavě poskládáte, všecky ty nesourodý informace (představy) , který máte, tak to je docea makačka. :D A je to... já nevím. Minulou noc jsem to viděla, a dneska, jak jsem si to znovu četla, tak už to nevidím, ale... mám pocit, že v tom NĚCO je. (Ale zase je možný, že to je jen vyloženě můj pocit a je to úplně trapná hra naprosto o ničem xD) Ono je těžký něco hodnotit, jako svoji vlastní věc, protože k ní máte citovou vazbu... napsali/udělali jste ji za určitý okolností, s určitou náladou, která se k ní váže (a ted mám zas pocit, že někomu nedopatřením vykrádám rozhovor :D:D:D) ... takže je pak těžký to zhodnotit objektivně. Ale zas některé moje básně prostě vím, že jsou dobré, a když to ostatní kritizujou, tak to jsou prostě kreténi xD (ne, to vůbec není namyšlené XD) ... ne každý taky všechno pochopí, že....

No, každopádně... chtěla bych tu hru dát O. Stejně, jako jsme mu (a jiným) poslala tu báseň... asi chci, aby mi řekl, jak jsem originální a nápaditá a chytrá a prostě... - tohle je vydolovaný úplně z hlubin mě :D:D:D. Ne, že bych si myslela, že mi to skutečně řekne, na to až moc znám svoji představivost (a taky jak to pak dopadá), ale jistá naděje tu je. A to ze mě právě dělá úplnýho idiota.

Nesnáším to. Chcu ho vidět, hrozně moc, ale nesnesu, abych se přitom chovala jako debilní labilní kráva a puberťačka a prostě... to je moc. Moc mimo mě, moc obyčejný, častý... já chcu něco jinýho. Většina holek s ním má fotku a dala mu pusu. Fajn, neříkám, že to není fajn, ale... co z toho... Já ho chci poznat a povídat si s ním skutečně... jako člověk s člověkem, jako rovný s rovným. Jako někdo, kdo mluví a druhý naslouchá. Získat pocit, že mluvíte s člověkem, který vás skutečně slyší... A taky bych.. si chtěla tak nějak ... uvědomit a pochopit to. Takhle... o svých kamarádkách a kamarádech toho asi nevím zdeleka tolik, jako o něm, myslím ty nosné informace. Ale něco jinýho jsou takové ty gesta a mimika a kdy se směješ a kdy seš nervozní, a co tě štve a na co se těšíš. A jaký máš denní problém a co děláš nejradši. Ono je to tka hrozně prostý a zároveň tak strašně vzácný, že fotka a podpis vám prostě nemůžou stačit, když cítíte tohle.

Fanynka? - normální. Až příliš normální, kterou si nikdo nezapamatuje, pokud to není vyloženě bizarní osoba, nebo neudělá něco.
Pomocnice? Ano, to už je o něco víc. Ale nezapamatuje si tě. Budeš mu lítat před očima jako člověk, který se zapojil a o kterém věděl... ale nic víc. Bude to jen jedna osoba, pořád jen jedna z davu.
Umělkyně? Ano, to bych chtěla být. Skutečně být sama sebou i v jeho přítomnosti a nehrát si na nic. A pokud to bude zklamání, pak bude, ale budu vědět, že přesto všechno skutečně JE jedinečnej člověk. A vážně nechápu, jak bych někoho takového mohla neobdivovat. Myslím tím žít skutečně každým okamžikem, aniž by ses stylizoval do nějakých rolí a pořád sám sebou... aniž bys chtěl vrátit čas, jen si jít svou cestou a vědět, že každá zkušenost je dobrá. A i když to byly časy, ve kterých ses cítil hrozně, prostě teď víš, že seš šťastnej a co potřebuješ víc....
Hrozně moc si uvědomuju tu propast mezi námi, protože vím, že já na tohle ještě nemám. Ještě musím hodně dozrát, aby něco tak kvalitního mohla vytvořit a mohla taková být a skutečně dospěla k těm názorům, že to je pravda. Ale ta moje duševní stránka prostě mluví o tom, že máme skoro stejný písma, jsme chaotičtí introverti toužící po radosti a zároveň hloubce a pochopení. Toužící po lásce a vzájemném splynutí a přitom prostě magoři. :D A jsou to strašný romantický sračky apod, ale je to tak. :D ... Samozřejmě, že si uvědomuju i rozdíly, které jsou velké... mimo zkušeností rozdíly je optimismus a schopnost cítit všechno na sto procent a prožívat i to zlý i dobrý pořád naplno. (A to bych si stašně přála, ale nevím... ) A další věci... jako pohotovost, velká sebeironie... dělat si legraci skoro ze všeho, nestydět se projevovat... už ani tolik nevím kdo jsem já a kdo je on, protože nad ním přemýšlím tak strašně často....

No.... hádám, že už je toho tady dost na to, abych to MOHLA ukončit. (ehm... taky si oba všímáme nelogičností, ale mám pocit, že O nemá sklony filosofovat nad téměř VŠÍM. :D:D:D) Achjo. Je to strašně k smíchu a zároveň šílenýýý nýnýný... a mám z toho často depky (ostatně ale.. z čeho ne :D:D:D), ale taky hysterický výbuchy smíchu.
Chcu. Ho. Potkat. A. Mluvit. S. Ním. Prostě. Tak. To. Někdo. Zařidˇte. už. Než. Se. Zblázním. XDXDXD

Ale zároven vím, že bych ho NEMĚLA potkat, dokud pro mě bude znamenat tak moc, protože... to není správný. Nic jsem s ním neprožila, je to jen mediálně známý člověk... (ačkoli výjimečný) Ale není správný abych mu všecko podřizovala. To u nikoho není dobrý. Žádnému člověku bychom se neměli podřizovat (povaha, zájmy..), protože pak pro nás je on důležitější než my samy, ale tak to být nemá. On za nás nežije náš život, my se s tím svým musíme poprat samy. A je to hrozně debilní, jak nějaká holka si kvůli němu řeže žíly a je i debilní, že z toho mám depky, protože PROČ....

(A ted mám trochu pocit, že to je debilní a něco tomu chybí, ale zároven takovým šíleným způsobem geniální :D:D:D - asi se mi to slovo začalo líbit XD no, takže je načase to ukončit, aby to zůstalo v tom filosoficko-dramatickým nádechu a nesklouzlo to k té klasické demenci, co tu často bývá :D:D:D)


Áj em (překopírované z Estranek)