Uznávat sám sebe

26. června 2013 v 23:59 | Áj em |  Psychologie

Brát sám sebe. Uznávat se, respektovat. Nesnažit se být někým jiným, ale akceptovat celou svoji osobnost se všemi jejími pozitivy i negativy. Kdo to umí? Takových lidí je velmi málo.

Dospívající

Většina dospívajících se prostě frajeří a hrají různé role. Hádají, co jim bude nejvíce sedět, hledají, kam zapadnout. Nikdo nechce být dole, outsider. Ale nikdo neřekl, co je na tom špatného být outsider. Spíš vidím jeden velký, nesporný klad - moct být svobodně sám sebou. Dneska je "in" být originální. A proto je většina pubertáků originální tím způsobem, že to o sobě tvrdí. Nosí křiklavé barvy a vymykají se většině. Nebo to alespon hrají. Ve skutečnosti ale dělají přesně to, co se po nich chce. Zapadají do většiny. Protože většina "in" mladých lidí se vymyká pravidlům a chová se drsně. Sex. Kouření. Drogy. Nic není moc tabu, když chcete zapadnout. A v tom je ten problém.

Lidé s malým sebevědomím mají problém v uznávání sebe sama, respektování se. Hledají respekt, uznání, sílu i důvěru zvenku, mimo sebe. Jsou závislí na přijetí okolí. Nejsou si vědomi svojí vlastní hodnoty, která nepřichází zvenku, ale je uvnitř. Záleží jen na nás, jestli se rozhodneme být sami sebou, bez ohledu na názor většiny, klidně i menšiny. V tom není rozdíl.

Jaký je rozdíl mezi falešnou sebedůvěrou a opravdovou


Lidé, kteří mají nízké sebevědomí, ale předtírají opak to říkají. Průběžně své okolí ujištují o tom, že jsou skvělí, in, nezávislý, sebevědomý a tak podobně. Snaží si tím zajisti bezpečí v tom smyslu, aby nikdo neměl povědomí o jejich slabostech. Ale nevědomky druhé na to ještě více tímto upozornují.
Také jsou často výbušní. Hádají se. Chtějí mít pravdu úplně ve všem, nechtějí se smířit s porážkou. Brali by to jako osobní prohru - někdo na mě zaútočil, nemohu to nechat jen tak. Nejsou schopni to brát s nadhledem. Často na sebe také kladou přehnané nároky.
- musím vědět všechno
- musím být ve všem skvělý

Obhajují své chování a jednání. Pro změnu názoru, vyjádření souhlasu, jednání nepotřebujeme souhlas okolí. Nemusíme se obhajovat, proč jsme udělali to, co jsme udělali a řekli to, co jsme řekli. Nutí nás k tomu fakt, že okolí na nás bude mít horší názor, když jim nevysvětlíme své důvody. Lidem, kterým záleží na názoru ostatních se velmi bojí, že by na nich druzí nespravedlivě hůř nahlíželi.

Lidé s malým sebevědomím se taky často omlouvají. Za věci, za které ani nemohou.

(Upozornuji, že tohle nejsou všeobecně platné principy. Mohou a nemusí na někoho platit. Většinou to ale tak je.)

Člověk má respektovat, uznávat sám sebe a okolí. Respektovat člověka jednoduše proto, že to je člověk. Ne z důvodů jeho kvalit, nebo pro to, co udělal obdivujícího. Ale proto, že to je lidská bytost. To dokáže velmi málo lidí.

Někteří jedinci naopak sklouzávají k velkému sebevědomí. S tím si ale nikdo nemusí dělat hlavu. Namyšlení lidé toho obvykle více očekávají od života a ostatních, až to bývá velmi přehnané, tudíž jednou se musí spálit. A pak se začnou vnímat jinak.

Pár rad na zvednutí sebevědomí

1. Polož si otázku - Proč bych zrovna já měl/a být tak jedinečná? Na tomto světě je spousta lidí. Kdyby přišel z vesmíru nějaký mimozemštan, zdáli bychom se mu všichni stejní. Naše rasové problémy apod by mu přišli neuvěřitelně malicherné. Nechápal by, proč to děláme, když jsme všichni stejní.

- Tohle je prospívající na uvědomění si vlastní ceny. Nejsem ani víc ani mín. Nemusím být dokonalá/ý ani perfektní. Jen já.

2. Polož si otázku - Kdo jsem? A pak si polož ještě jednu - Kdo chci být?


Mohu se mýlit.
Mohu mít jiný názor než druzí.
Má vlastní cena pochází ze mě.
Kdo z lidí mi může říct kdo jsem kromě mě?
Kdo z lidí má právo mě soudit, kromě mě samotné?
Potřebuji důvěřovat hlavně sobě, abych mohl/a důvěřovat ostatním.A ještě jedna rada na závěr: Když se ti zdá, že problém nemá řešení, zkus na něho nahlédnout z jiné strany.Áj em


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama