Yann Tiersen - úžasný skladatel

24. března 2013 v 23:37 | Áj em |  Hudba


Yann Tiersen svou hudbou vypráví příběhy. Jeho klavír, housle a akordeon prostě mluví. A říkají, co prožil a jak se teď cítí. Proto jeho písničky tolik miluju, ačkoliv vám dokážou udělat docela blbou náladu :-D

1. Mother's Jorney - Matčina cesta, soundtrack k filmu Good bye Lenin.


2. La Plage - opět na klavír. Zrovna se jí učím hrát, má pro mě úžasnou atmosféru. "Cítím, co on cítil."


3. Comptine d'Un Autre Été - prodlouženáv verze. Tahle píseň je z filmu Amélie z Montmartu. Když jsem ji slyšela poprvé, tak se mi nelíbila. Ani podruhé, potřetí. Ale pak jsem ji začala rozumět a měla jsem ji jako podklad v jednom mém dramatickém snu - a zamilovala jsem si ji. A teď už ji umím na klavír. :-) Ačkoli ten rytmus je dost ... drsný :-D Těžký.
PS: Umím jen zkrácenou verzi :-D
4. Sur le fil - je hraná na housle a Yann Tiersen je opravdový houslový borec. Takže.. zprvu jsem ji taky moc nechápala, ale když ona je hodně skvěle zahraná. A prostě jiná.5. J'y Suis Jamais Alle - nevím, co to znamená, možná - nikdy nepůjdu, ale nevím přesně. Každopádně mě úplně DOSTALA! Opět ze soundtracku Amélie z Montmartu. No, první jsem slyšela písně z filmu a až potom jsem si, na zakládě těch písní, pustila film. Je francouzský. Ale píseň je úžasná. Kdysi jsem ji hrála na housle, no, pokoušela jsem se, ale protože jsem na housle neměla nervy, tak jsem toho nechala. Ale pořád je skvělá.


6. Déjà Loin (to "a" jsem zkopírovala xD) - další úžasná skladba z atmosférou zapadlých francouzských uliček. Kdysi jsem měla hrozně ráda Prokleté básniky, zvlášť Arthura Rimbauda a takhle písnička s tony, které se na sebe postupně nabalují, se mi k němu úplně hodí. I k atmosféře z jeho let. Super.


7. La Noyee - další z Amélie z Montmartu. Sice ji tak "nežeru" jak jiné, ale i tak je skvělá.


8. C'etait ici - To je tady ? Možná. Každopádně ÚŽASNÁ písnička, která mě okamžitě nadchla svým příběhem (i obrázek k tomu pomohl) a svým nadšením a energii.


Mimochodem, když jsem kamarádce, která studovala konzevatoř -housle, pustila tuhle písničku, řekla zcela spontánně: "Fuj!" protože neměla náladu na poslouchání těžkých písní a tahle má v sobě spustu tonu a různých posunů na vnímání. Ale já ji jako těžkou moc nevnímám, protože se mi poslouchá moc fajn. (I když hodně záleží na náladě.

Ták, doufám, že jsem vás trochu nadchla svým oblíbeným skladatelem. Mimochodem je z Francie. Další jeho písničky stojí taky určitě za poslechnutí, ale tyhle jsou moje nej. Jsou samozřejmě další jako "La Banquet", "La Veille", "La Traversee" - ta hlavně. :-)

Tak co, líbilo? :-)

A nakonec... La Fenetre.Áj em
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 29. března 2013 v 18:28 | Reagovat

Amélie má jednoduše geniální soundtrack...
La Fenetre... ach
z poslechu znám i ty další písničky, ale nikdy jsem si to nepospojovala dohromady s jedím skladatelem o_o jsem nevěděla, díky

2 LuckaS LuckaS | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 20:39 | Reagovat

S číslem 3 jsem se nedávno setkala v jedné internetové hře. Ta písnička tam byla poupravená, hraná v jiném tempu a na jiný nástroj a pěkně nám zamotala hlavu. Věděli jsme, že ji známe, ale s Amélií z Montmartru jsme si ji bohužel nedokázali spojit. Kdyby ses chtěla podívat, zadej do googlu Sendvič 2013 a v Zadání a řešení je to Sada 3, úkol Skladatelé :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama